AI KonsultantNezavisni AI konsalting · Beograd
Dokument
VD-01
Naslov
Koliko VRAM-a za LLM
Rev.
A · 16. 10. 2026.
List
9/12

Vodič · hardver

Koliko VRAM-a treba za LLM? Formula i tabela za modele od 7B do 671B

Ukratko

Za težine modela treba približno broj parametara (u milijardama) puta broj bajtova po parametru: 2 za FP16, 1 za FP8 i oko 0,55 za INT4. Model od 70B tako zauzima oko 140 GB u FP16 i oko 40 GB u INT4. Na to dodajte KV keš za kontekst — od jednog do nekoliko desetina GB — i 10–20% rezerve.

Osnovna formula

VRAM ≈ težine + KV keš + rezerva

težine   = parametri × bajtova po parametru
           FP16/BF16 = 2 B · FP8 = 1 B · INT4 ≈ 0,55 B
KV keš   = 2 × slojevi × KV glave × dimenzija glave × bajtova
           × tokena konteksta × istovremenih korisnika
rezerva  ≈ 10–20 % (CUDA kontekst, aktivacije, fragmentacija)

INT4 nije tačno pola bajta po parametru jer kvantizovani formati čuvaju i faktore skaliranja, a pojedini slojevi (na primer embedding) ostaju u većoj preciznosti. Zato u praksi računajte oko 0,55–0,6 bajta.

Tabela: memorija za težine modela

Samo težine, bez KV keša. Minimalna konfiguracija pretpostavlja kratak kontekst i nekoliko korisnika; za mnogo istovremenih korisnika ili dug kontekst potrebno je više memorije.
ParametriFP16 / BF16FP8INT4Minimalno (INT4 / FP8)
7–8B16 GB8 GB~5 GB8–12 GB / 16 GB
13–14B28 GB14 GB~8 GB12–16 GB / 24 GB
32B64 GB32 GB~18 GB24 GB / 48 GB
70B140 GB70 GB~40 GB48 GB / 96 GB
120B (MoE, npr. gpt-oss-120b)~234 GB~117 GB~65 GB*80 GB / 2× 80 GB
235B (MoE)470 GB235 GB~130 GB2× 96 GB / 4× 80 GB
405B810 GB405 GB~225 GB4× 80 GB / 8× 80 GB
671B (MoE, npr. DeepSeek-V3)1.342 GB671 GB~370 GB8× 80 GB / 8× 141 GB

* gpt-oss-120b se distribuira u formatu MXFP4 (oko 4,25 bita po parametru za slojeve eksperata), pa staje u jednu karticu od 80 GB. Kartice i okvirne cene uporedite na stranici GPU serveri za AI.

Grafik se prikazuje uz JavaScript — isti podaci su u tabeli ispod.

Memorija za težine u zavisnosti od veličine modela (obe ose logaritamske). Gde linija preciznosti preseče liniju kartice, tu je najveći model koji staje — samo težine, bez KV keša: kartica od 96 GB prima do ~48B u FP16, ~96B u FP8 i ~175B u INT4.
Tabela podataka
ParametriFP16 / BF16FP8INT4
8B16 GB8 GB5 GB
14B28 GB14 GB8 GB
32B64 GB32 GB18 GB
70B140 GB70 GB40 GB
120B234 GB117 GB65 GB
235B470 GB235 GB130 GB
405B810 GB405 GB225 GB
671B1.342 GB671 GB370 GB

KV keš: zašto dug kontekst „pojede“ memoriju

Za svaki token u kontekstu model čuva ključeve i vrednosti (K i V) iz svakog sloja, da ih ne bi ponovo računao. Primer za Llama 3.1 8B — 32 sloja, 8 KV glava, dimenzija glave 128, BF16:

2 × 32 × 8 × 128 × 2 B = 131.072 B ≈ 0,13 MB po tokenu
KV keš u BF16, po jednom korisniku (jednoj sekvenci). FP8 KV keš upola smanjuje ove vrednosti.
ModelPo tokenu8k32k128k
Llama 3.1 8B0,13 MB1,1 GB4,3 GB17,2 GB
Qwen 32B (64 sloja)0,26 MB2,1 GB8,6 GB34,4 GB
Llama 3.1 70B (80 slojeva)0,33 MB2,7 GB10,7 GB42,9 GB

Ove vrednosti važe za svakog korisnika posebno. Dvadeset istovremenih razgovora sa po 8.000 tokena na modelu od 70B zauzima oko 54 GB samo za KV keš — više nego težine istog modela u INT4. Zato se u produkciji koristi FP8 KV keš i PagedAttention (u vLLM-u), koji zauzima memoriju samo za stvarno iskorišćene tokene.

Tri primera iz prakse

Interni asistent, 30 korisnika, model od 32B

Težine u INT4 zauzimaju oko 18 GB. Ako je istovremeno aktivno desetak razgovora sa po 8.000 tokena konteksta, KV keš dodaje oko 21 GB. Sa rezervom to je oko 45 GB: kartica od 48 GB je tesna, a kartica od 96 GB komotna i ostavlja prostor za rast.

Razvoj na radnoj stanici, model od 8B, dug kontekst

U FP16 težine zauzimaju 16 GB, a 32.000 tokena konteksta još 4,3 GB. Sa rezervom — oko 23 GB, što bez problema staje u RTX 5090 (32 GB). U INT4 isti scenario staje i u karticu od 16 GB.

gpt-oss-120b za ceo tim

Težine zauzimaju oko 65 GB. Na kartici od 80 GB (H100) ostaje 10–12 GB za kontekst, što je dovoljno za desetak do dvadesetak istovremenih razgovora. Za više korisnika bolja je kartica od 96 GB (RTX PRO 6000) ili dve kartice.

MoE modeli: memorija za sve, brzina za aktivne

Kod modela sa mešavinom eksperata (Mixture of Experts) za svaki token radi samo deo parametara. gpt-oss-120b, na primer, ima oko 117 milijardi parametara, a po tokenu aktivira oko 5 milijardi. Brzina generisanja zato liči na mali model, ali memorija mora da primi sve parametre. Pravilo: za VRAM računajte ukupan broj parametara, za brzinu — aktivne.

Objedinjena memorija: Mac Studio, DGX Spark, Ryzen AI Max

Sistemi u kojima procesor i grafički čip dele memoriju nude od 128 do 512 GB po ceni jedne serverske kartice. Model od 235B tako staje u Mac Studio sa 512 GB. Ograničenje je propusnost memorije (oko 0,25–0,82 TB/s), višestruko manja nego kod H100 i H200: odgovori su sporiji, a sistem opslužuje malo istovremenih korisnika. Odlični su za razvoj, testiranje velikih modela i jednog do nekoliko korisnika — ne za tim od stotinu ljudi.

Brza provera: koliko tokena u sekundi?

Gruba gornja granica brzine za jednog korisnika je propusnost memorije podeljena veličinom aktivnih težina. RTX PRO 6000 (1,8 TB/s) sa modelom od 32B u INT4 (oko 18 GB) daje teoretski do 100 tokena u sekundi; u praksi računajte 50–70% te vrednosti. Ukupna propusnost za mnogo korisnika je znatno veća, jer se korisnici opslužuju u zajedničkim prolazima — o tome u tekstu o LLM inferenciji.

Pitanja o VRAM-u

Koliko VRAM-a treba za model od 7B ili 8B?

Oko 16 GB u FP16, 8 GB u FP8 i oko 5 GB u INT4, uz dodatak za KV keš. Kartica od 12–16 GB dovoljna je za kvantizovan model i umeren kontekst.

Koliko VRAM-a treba za model od 70B?

Oko 140 GB u FP16, 70 GB u FP8 i oko 40 GB u INT4 — plus kontekst. Najmanja praktična postavka je jedna kartica od 48 GB (INT4, kratak kontekst); komotno je 96 GB ili dve kartice od 80 GB.

Mogu li da spojim memoriju dve kartice?

Da. Inference serveri kao što su vLLM i SGLang dele model na više kartica (tensor parallelism). Kod radnih stanica bez NVLink-a kartice komuniciraju preko PCIe-a, što malo usporava rad, ali za inferenciju obično radi dobro.

Da li kvantizacija kvari kvalitet modela?

FP8 je u praksi gotovo bez gubitka. INT4 ima mali, ali merljiv gubitak — veći kod malih modela i kod zadataka sa brojevima i kodom. Uvek merite na sopstvenim primerima pre odluke.

Nastavite dalje

Niste sigurni koja konfiguracija vam treba?

Pošaljite model, broj korisnika i dužinu dokumenata — vratićemo predlog konfiguracije sa računicom.

Pošaljite upit